Konkurs na najmniejsze gry jakie da się stworzyć zakończony! Js13kGames to coroczne wydarzenie organizowane dla programistów JavaScript i HTML5. Tegoroczna, 10 edycja zakończyła się wyłonieniem, najlepszych gier w swoich kategoriach. O wyjątkowości tego wydarzenia decydują specyficzne zasady, których należy przestrzegać by gra była dopuszczona do oceny. Najważniejsza jest taka, aby żadna z aplikacji biorących udział w konkursie nie przekraczała 13 kilobajtów.

Oczywiście organizatorzy dopuszczają możliwość skompresowania kodu i assetów do formatu .zip i zachęcają do używania narzędzi zmniejszających objętość kodu. Tym niemniej, nadal jest to duże wyzwanie, a takie ograniczenia zdecydowanie wyzwalają kreatywność. Organizatorzy wyznaczyli jeszcze kilka innych zasad, jednak uczestnicy mają zapewnioną dużą dowolność i swobodę w przygotowywaniu swoich projektów.

Gry są oceniane i wybierane ze względu na wcześniej określone kryteria: innowację, fun, temat przewodni, gameplay, grafika, audio i kontrolę. Każdego roku jest ustalony przez organizatorów motyw przewodni, w tym roku był Kosmos.

szukasz pracy w IT?

1. Space Garden by Ryan Malm

Zwycięzca tegorocznej edycji – wcielamy się w ‘kosmicznego zapylacza’, którego zadaniem jest ratowanie i przywracanie do życia umarłych planet w galaktyce opanowanej przez ‘Złe Czerwone Coś’ (ang. Evil Red Things).

2. Beat Rocks by Kos

Wariacja na temat gry muzycznej i klasycznej gry automatowej ‘Asteroids’. Dokładnie jak w pierwowzorze naszym zadaniem jest niszczenie pojawiających się asteroid, z tą różnicą, że możemy strzelać wyłącznie w rytm muzyki.

3. Adventures of Cpt Callisto by Cody Ebberson

Na trzecim miejscu uplasowała się nie mniej ciekawa gra zręcznościowa. Wcielamy się w Kapitana Callisto, który przemierza kosmos w poszukiwaniu przygód. Co rzuca się w oczy, od razu po uruchomieniu gry, to 3D, które zdecydowanie wyróżnia tę produkcję na tle konkurencji.

4. Galaxy Rider by Jaburns

Grą plasującą się tuż za podium jest Galaxy Rider – przypominająca nieco gry mobilne, w których sterujemy kosmicznym skejterem, a naszym celem jest ukończenie poziomu w jak najszybszym czasie, jednocześnie zbierając wszystkie złote monety z planszy.

5. Welcome to Space by Matthew Diamant

Dwuwymiarowa, zręcznościowa gra akcji w której naszym celem jest odparcie najazdu złych kosmitów. Do dyspozycji mamy bogaty arsenał a do pokonania wielu przeciwników i finałowego bossa.

Oprócz głównej kategorii organizatorzy ustanowili jeszcze inne, takie jak: Mobile, Server, WebXR, Web Monetization i Decentralized

Wszystkie gry biorące udział w konkursie dostępne są na stronie www.js13kgames.com.

Zachęcamy, żebyście sami sprawdzili i przekonali się, że nie ma rzeczy niemożliwych, a ograniczenia często skłaniają do jeszcze bardziej kreatywnego podejścia do tematu! 🙂

Jeśli interesuje Cię tematyka gier, sprawdź inne artykuły:

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.