Kandydat bez doświadczenia ma szansę na zdobycie pracy – i warto mu tę szansę dać. Kiedy i dlaczego? Wyjaśniamy.

Jeśli chcemy zatrudnić osobę na stanowisko seniorskie, zrozumiałe jest, że potrzebujemy kogoś, kto pracował w danej branży. Albo choć w podobnym sektorze. Taka osoba wie na czym polega specyfika danej pracy.

Czasami jednak zatrudnianie danej osoby bardziej dla potencjału, niż na podstawie doświadczenia, może wyjść nam na dobre. Szczególnie na stanowisko ENTRY level.

Kandydat bez doświadczenia: udokumentowana praca u kogoś nie gwarantuje dobrych wyników

Jeśli szukamy osoby do pracy na stanowisko entry level warto rozważyć kandydatów z niewielkim doświadczeniem lub bez niego. Może się okazać, że pasja i ambicja danej osoby sprawią, że stanie się doskonałym członkiem zespołu.

Mamy kilka powodów na to dlaczego warto zatrudniać kandydatów bez doświadczenia.

Kandydat bez doświadczenia – dlaczego rekruterzy nie powinni ich ignorować?

1. Potrafi się dostosować

Osoba, która jest nowa w danej branży, jest od razu bardziej elastyczna. Pracownik, który spędził już kilka lat w tej samej roli lub sektorze, może za bardzo polegać na starych nawykach.

Rynek i styl pracy się zmieniają. Jeśli ktoś ma pewne przyzwyczajenia i wychodzi z założenia, że „zawsze się sprawdzały”, może mieć problem z przyjmowaniem nowych założeń i korzystaniem z nowych, innych narzędzi. Będziemy musieli poświęcać więcej czasu na szkolenie takiej osoby, aby pracowała inaczej.

Kandydat bez doświadczenia jest tutaj świetnym wyborem. To osoba, która nie ma jeszcze wypracowanych nawyków i procesów. Często łatwo dostosowuje się do panującej kultury organizacyjnej i preferowanego sposobu wykonywania zadań.

2. To często osoba z dużą pasją

Pracownik może nie mieć udokumentowanego doświadczenia, ale to nie oznacza, że nie ma umiejętności. Takie osoby często mają już konkretne projekty na koncie. I nierzadko dysponują umiejętnościami i wiedzą z różnych dziedzin. Ponadto pasjonuje ich to, co robią, więc czerpią więcej satysfakcji z pracy i bardziej się przykładają.

Osoby bez doświadczenia – jeśli zdecydujemy się w nie zainwestować – poczują się docenione. A to procentuje później ich lojalnością i zaangażowaniem.

W zamian za to, że zapewnimy im możliwość uczenia się i pracy, chętnie przykładają się do działań. Będą chciały udowodnić, że podjęliśmy właściwą decyzję.

3. Zaskoczy innowacjami

Wiele firm stawia na nowe i świeże spojrzenia czy sposoby myślenia. Trudno jednak oczekiwać od doświadczonych specjalistów, by ci stale wymyślali nowe, ekscytujące i kreatywne rozwiązania. Jest szansa, że wybiorą „sprawdzone pomysły”, a wiele rzeczy odrzucą, mówiąc: To już było.

Nowe osoby w branży często mają świeże spojrzenie, bo… nie mają innego. I często mogą zaskoczyć oryginalnymi pomysłami, czerpiąc inspiracje ze źródeł, do których dotychczasowi pracownicy nie zaglądają.

Firmy muszą wyróżniać się z tłumu, więc presja na innowacje jest duża. Warto mieć w zespole osoby spoza branżowej „bańki”, bo to właśnie one często wykazują się nieszablonowym myśleniem. Po prostu dajmy im szansę!

Zapraszamy do bezpłatnej rekrutacji kandydatów ENTRY na www.it-leaders.pl !

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwszy w Polsce ekosystem rekrutacyjny, łącząca Specjalistów IT z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.