Na świecie rozwijają się kolejne języki programowania, ale pozycja Javy wydaje się niezagrożona. Z czego to wynika? Dlaczego nawet teraz, po 27 latach istnienia, Java ciągle przyciąga nowych programistów i nadal powstają projekty, które wykorzystują ten język?

Java, czyli obiektowy i oparty na klasach język programowania ogólnego zastosowania, powstał w 1995 r. Od tego czasu był on stale rozwijany i stał się jednym z najpopularniejszych języków programowania na świecie. Jego popularność nie wynika jednak tylko z tego, że jest tak długo na rynku. Tkwi przede wszystkim w użyteczności Javy i fakcie, że to niezależna platforma.

IT-Leaders.pl

Programy mogą działać na kilku różnych typach komputerów i tak długo, jak na danym sprzęcie zainstalowane jest środowisko JRE (Java Runtime Environment), można na nim uruchomić program Javy. Większość komputerów jest zgodna z JRE, w tym oczywiście maszyny z Windows czy Mac. Ale i z Uniksem lub Linuksem, czy też komputery typu mainframe lub telefony.

Zobacz: Pytania rekrutacyjne

Java zdążyła też udowodnić, że jest solidnym rozwiązaniem i zapracowała sobie na zaufanie wielu największych organizacji na świecie. Banki, sprzedawcy detaliczni, firmy ubezpieczeniowe czy spółki publiczne często korzystają właśnie z Javy.

Java łączy stabilność z innowacyjnością

Java cechuje się doskonałą długowiecznością. Kod, który mógł zostać napisany kilkanaście lat temu, będzie działał na najnowszych maszynach JVM. JVM to skrót od Java Virtual Machine – wirtualna maszyna Javy. Do tego, co warto podkreślić, zyska większą szybkość, zapewnianą przez najnowsze profilowanie, tłumaczenie kodu natywnego i zarządzanie pamięcią. Kod Javy jest bardzo stabilny, ponieważ obiekty tego języka nie zawierają odwołań do danych zewnętrznych względem siebie.

Java sam w sobie jest językiem relatywnie prostym, natomiast zawiera bibliotekę klas Java API. Ta jest niejako częścią Javy i to ona w rzeczywistości stanowi wyzwanie dla początkujących programistów. Język bowiem składa się z kilkudziesięciu kluczowych komend, podczas gdy API zawiera tysiące klas z dziesiątkami tysięcy metod. Oczywiście od programistów nie oczekuje się, że nauczą się ich wszystkich. Bardziej chodzi o to, aby wybrać właściwe rozwiązania i doskonalić swoje umiejętności.

Warto podkreślić, że wielu programistów ciągle wybiera Javę jako pierwszy do nauczenia się język programowania. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, jest on relatywnie łatwy do opanowania, a przy tym robi dużo, by utrudnić programiście popełnienie błędu. Po drugie, nie brakuje ofert pracy dla Java Developerów, a po trzecie – to bardzo popularny język, więc łatwo znaleźć w sieci aktywne społeczności programistów, jak i odpowiedzi na pojawiające się problemy i wyzwania.

Do czego wykorzystywana jest Java?

W zależności od naszych zainteresowań i potrzeb, możemy używać Javy przy tworzeniu gier, aplikacji mobilnych, desktopowych czy webowych. Java działa w wielu środowiskach. Często jest używana do rozwijania:

Aplikacje naukowe – często pierwszy wybór dla aplikacji naukowych, w tym takich, które przetwarzają język naturalny.

Sprawdź: Rust – język programowania

Narzędzia webowe – od służby zdrowia, przez ubezpieczenia i edukację, po departamenty rządowe i firmy prywatne. Aplikacje internetowe bardzo często opierają się na Javie. Popularny przykład? Poczta Google Gmail.

Aplikacje na Androida – istnieją różne sposoby tworzenia aplikacji na Androida, ale większość z nich ciągle napisana jest w Javie, przy użyciu Google Android API.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.