Ostatni rok przyniósł istotny spadek liczby ofert pracy na rynku IT (szacuje się, że liczba ofert spadła o ok 20% rok do roku), co znacząco wpłynęło na układ sił w rekrutacji. Firmy, które jeszcze niedawno musiały konkurować o najlepszych specjalistów, teraz zyskały przewagę. W rezultacie zmieniło się podejście do procesu rekrutacyjnego, a jednym z najbardziej zauważalnych efektów tej zmiany jest coraz rzadsze podawanie widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę.

Dlaczego widełki płacowe znikają z ofert?

W miarę jak liczba ofert na rynku pracy spada, firmy mogą sobie pozwolić na większą elastyczność w negocjacjach z kandydatami. Zebraliśmy główne powody, dla których firmy unikają podawania widełek płacowych w ofertach pracy:

  1. Zmniejszona presja na konkurencyjność: W sytuacji, gdy liczba ofert pracy spada, kandydaci mają mniej możliwości wyboru. W rezultacie firmy mogą dyktować warunki, nie obawiając się, że brak transparentności odstraszy potencjalnych pracowników.
  2. Elastyczność w negocjacjach: Firmy coraz częściej preferują indywidualne negocjacje wynagrodzenia, co pozwala im dostosować ofertę do specyfiki danego kandydata. Dzięki temu mogą optymalnie zarządzać budżetem na wynagrodzenia.
  3. Ochrona interesów firmy: Unikanie podawania widełek płacowych daje firmom większą kontrolę nad procesem rekrutacyjnym i pozwala na bardziej elastyczne zarządzanie kosztami.

Unijna dyrektywa od 2026: Co zmieni na rynku pracy?

Wydawałoby się, że z odsieczą przychodzi Unia Europejska. Przyjęte przez UE rok temu nowe przepisy dotyczące jawności wynagrodzeń (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2023/970 z dnia 10 maja 2023 roku), za główny cel postawiły m.in. wprowadzenie transparentności i jawności wynagrodzeń i wyrównanie wynagrodzeń pomiędzy kobietami, a mężczyznami. Kraje członkowskie Unii Europejskiej zostały zobowiązane, by w ciągu 3 lat dostosować lokalne przepisy, co oznacza, w Polsce nowe przepisy zaczną obowiązywać najpóźniej od czerwca 2026 roku.

Czy to oznacza, że po tym czasie we wszystkich ogłoszeniach pojawią się widełki?

Niestety nie Nowa dyrektywa nie nakłada obowiązku publikowania widełek w ofertach pracy.

O czym zatem mówi dyrektywa i co z niej wynika? Prześledźmy po kolei.

O czym mówi dyrektywa UE?

1️⃣ O obowiązku informowania rekrutowanych osób o przedziale oferowanego wynagrodzenia,
2️⃣ O zakazie pytania rekrutowanych osób o obecne/ poprzednie wynagrodzenie,

3️⃣ O obowiązku dużych przedsiębiorstw do składania sprawozdań dotyczących zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć,
4️⃣ O prawie pracowników do otrzymania informacji dotyczących średnich poziomów zarobków na stanowiskach o tej samej wartości (w podziale na płeć)
5️⃣ O obowiązku informowania o historii wynagrodzenia w formie zanonimizowanej

Czy oznacza to, że w ogłoszeniach pojawią się widełki?

Niestety nie. Jak informuje zapis w porozumieniu „Employers will have to provide information about the initial pay level or its range in the job vacancy notice or before the job interview.” Zatem pracodawca będzie zobowiązany do podania widełek w ofercie pracy LUB przed rozmową rekrutacyjną.

Nie daje to jednak gwarancji, że widełki rzeczywiście pojawią się w ogłoszeniach, ani że będą one na sensownym poziomie. Przepisy nie regulują ich zakresu, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by firmy określały wynagrodzenie w przedziale 5 000 – 50 000 zł, co niewiele mówi kandydatom. Trzeba się nastawić, że kwestia wynagrodzenia nadal pozostanie niejasna do późniejszych etapów rekrutacji.

Dlaczego jawne widełki są ważne?

Widełki bezdyskusyjnie przynoszą wiele dobrego – między innymi:
✅skracają rekrutację i oszczędzają czas (firmie i kandydatom)
✅ jasno określają zasady udziału w rekrutacji
✅ sprawiają, że aplikacje są bardziej dopasowane
✅ budują pozytywny wizerunek firmy
✅ pozwalają sprawniej zarządzać rekrutacjami, awansami etc.

Jak wobec tego rozmawiać o wynagrodzeniu?

Póki co, zachęcamy kandydatów zainteresowanych daną firmą, by przed podjęciem rozmów:

  • zrobili research dotyczący średnich stawek wynagrodzenia dla danego stanowiska – warto popytać na forach lub grupach FB, zapytać znajomych pracujących na podobnym stanowisku, skorzystać z dostępnych raportów, czy przejrzeć widełki w ofertach pracy
  • określili swoje minimum
  • a jeśli nadal nie jesteś pewien, jak określić swoje oczekiwania finansowe, możesz powiedzieć:
    Z moich obserwacji wynika, że średnie wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi X. Czy Wasza oferta mieści się w tym przedziale?

Brak widełek płacowych w ofertach pracy może być frustrujący, ale warto pamiętać, że rynek pracy wciąż się zmienia. Kandydaci, którzy dobrze znają swoją wartość i są przygotowani do negocjacji, mają szansę wynegocjować korzystne warunki zatrudnienia, nawet w mniej transparentnych procesach rekrutacyjnych. Świadomość swoich oczekiwań z pewnością zaprocentuje, a my kibicujemy, by firmy coraz częściej stawiały na otwartą komunikację i transparentność, co z pewnością przyczyni się do zbudowania bardziej zaufanej i efektywnej współpracy między pracodawcami a kandydatami.

Szukasz profesjonalnego doradztwa w Twojej karierze w branży IT? Sprawdź nasz program Doradca kariery IT i umów się na niezobowiązującą rozmowę!