4-dniowy tydzień pracy to koncepcja, która staje się coraz bardziej popularna i zdobywa coraz większe grono swoich zwolenników na całym świecie. Chociaż w Polsce nie jest jeszcze tak popularna, polskie prawo pracy pozwala na jej wprowadzenie.

Skrócony tydzień pracy jest ciekawą opcją w szczególności w tzw. „twórczych” zawodach, gdzie nie liczy się rzeczywista liczba przepracowanych godzin, a efektywność pracowników i zrealizowane zadania. Cel 4-dniowego tygodnia pracy jest bowiem jasno określony –zwiększenie produktywności pracowników poprzez zapewnienie im odpowiedniego wyważenia pracy zawodowej z odpoczynkiem i życiem prywatnym.

Zobacz również: Czy Polacy chcą 4-dniowego tygodnia pracy?

W polskich realiach 4-dniowy tydzień pracy traktowany jest jako jeden z benefitów zapewnionych przez pracodawcę. Możliwości jego modyfikacji jest jednak bardzo dużo. Niektórzy pracodawcy decydują się na wprowadzenie w piątek wolnego dnia w zamian za wydłużony czas pracy w pozostałe dni tygodnia. Inni oferują wolny piątek lub poniedziałek z zachowaniem standardowych godzin pracy w inne dni, bez konieczności „odpracowywania” wolnego. Jeszcze inne firmy, stawiając na integrację zespołu, zapewniają w piątki skrócony czas pracy dla wszystkich pracowników albo organizują w piątkowe popołudnia wspólne aktywności niezwiązane z pracą.

Nierzadko zdarza się również, że wyłączenie danego zespołu z pracy w określonym dniu jest niemożliwe z uwagi na potrzeby biznesowe pracodawcy lub konieczność pozostawania w dyspozycji w razie pilnych zgłoszeń np. ze strony klientów danej firmy. W takim przypadku dobrą opcją może być „podzielenie” danego zespołu i zapewnienie dnia wolnego dla części z pracowników w piątek, a dla innych w poniedziałek. Dzięki temu zrealizowane będą mogły być cele biznesowe firmy, a z drugiej strony pracownicy nadal mogliby korzystać z 3-dniowego weekendu. 

Możliwości modyfikacji tego benefitu jest bardzo dużo. Jego istotą jest jednak to, aby produktywności czy efektywności pracowników nie utożsamiać z liczbą godzin spędzonych w biurze.

Z pewnością wymaga to dojrzałej kultury organizacyjnej i kultury pracy, które sprawią, że pracownicy – choć mniej czasu spędzą w biurze – będą realnie zaangażowani i poczują się odpowiedzialni za wyniki firmy. Wdrożenie takiego rozwiązania może wymagać również zmian organizacyjnych u pracodawcy, takich jak chociażby zmiana systemu czasu pracy czy obowiązujących regulaminów i harmonogramów. Warto jednak zastanowić się nad wprowadzeniem tego rozwiązania, ponieważ – jak wskazują badania – korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawcy, mogą być nie do przecenienia.

Autorzy:

Robert Stępień, radca prawny, partner w PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień | Littler Global
Karolina Rogatko, aplikantka adwokacka, prawnik w PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień | Littler Global

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwszy w Polsce ekosystem rekrutacyjny, łącząca Specjalistów IT z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.