W dzisiejszym świecie internet rewolucjonizuje znalezienie pracy na wielu poziomach. Kandydaci mają nieograniczony dostęp do ofert pracy zarówno stacjonarnej w swojej okolicy lub zdalnej, na całym świecie. Zamiast pukać od drzwi do drzwi firm, zostawiając swoje CV, teraz wystarczy kilka kliknięć, aby wysłać dziesiątki spersonalizowanych życiorysów w ciągu zaledwie godziny.

Ta ogromna wygoda i dostępność, jaką niesie ze sobą poszukiwanie i oferowanie pracy online, ma także swoje słabe strony. Wzrost popularności aplikowania o pracę przez internet przyciągnął uwagę cyberprzestępców, którzy dążą do zdobycia dostępu do Twojego konta bankowego, danych logowania oraz osób, które czerpią korzyści z wyłudzania danych osobowych.

W tym artykule przyjrzymy się 10 potencjalnym sygnałom, które mogą pomóc Ci w odróżnieniu wiarygodnej oferty pracy od fałszywej. Zawsze warto jednak zachować zdrowy rozsądek i zrobić porządny research przed wysłaniem swojego CV. Jeśli ogłoszenie o pracę będzie spełniać więcej niż 2 poniższe kryteria, lepiej zrezygnować z dalszego aplikowania.

1.   Pracodawca twierdzi, że znalazł Twoje CV w sieci

Chociaż sytuacja, w której to pracodawca dzwoni do Ciebie i oferuje Ci pracę, rzekomo zachwycony Twoim CV znalezionym w czeluściach Internetu może być dla Ciebie wyjątkowo wygodna, w rzeczywistości warto mieć się na baczności. Oczywiście może się zdarzyć, że Twoje CV zostało przesłane do działu kadr przez kogoś znajomego lub zostało pobrane z jednej z baz agencyjnych. Aby zyskać pewność, warto dopytać rekrutera, skąd dokładnie pobrali Twój życiorys.

2.   Wysokie widełki płacowe

Chociaż większość osób poszukujących pracy chciałoby zarabiać więcej niż satysfakcjonującą kwotę pieniędzy, warto pamiętać, że określone stanowiska mają zwykle swoje stałe widełki, które różnią się w zależności od firmy, jednak pozostają do przewidzenia. Jeśli w opisie stanowiska widzisz, że oferowane wynagrodzenie przekracza branżowe stawki o kilkadziesiąt lub kilkaset procent może to być znak, aby przed zaaplikowaniem dokładniej przyjrzeć się firmie i stanowisku.

3.   Otrzymujesz zatrudnienie od ręki

Nawet najbardziej zdesperowany pracodawca będzie chciał zamienić z Tobą kilka słów przed zaoferowaniem Ci stanowiska w swojej firmie. Jeśli tak się nie dzieje i od razu jesteś proszony o podpisanie umowy, podanie swoich danych i przesłanie dokumentów może być to znak, że oferta pracy jest scamem. Jeśli więc nie dostajesz żadnych pytań od rekruterów, warto samodzielnie dopytać o szczegóły zatrudnienia aż do momentu, gdy nabierzesz pewności, że oferta jest wiarygodna.

Jak zbudować efektywny proces rekrutacji programistów?

4.   Firma odsyła Cię do podejrzanych linków

Jeśli w opisie stanowiska widzisz wzmiankę o tym, że aby aplikować o pracę, należy kliknąć podany link, warto zachować czujność. Kliknięcie niebezpiecznego linku może zainstalować na Twoim urządzeniu oprogramowanie szpiegujące lub przyczynić się do nielegalnego pozyskania danych. Jeśli koniecznie chcesz kliknąć taki link, zaopatrz się w odpowiednie narzędzia (choćby VPN darmowy ) oraz zaktualizowane oprogramowanie antywirusowe. Pomoże Ci to w ukryciu Twojego adresu IP i lokalizacji, a dzięki programowi antywirusowemu otrzymasz powiadomienia, jeśli link, w który masz kliknąć, jest uznany za niebezpieczny.

5.   Opis stanowiska jest niejasny

Firma poszukuje pracowników IT, jednak nie określa, jakie będą jego obowiązki i na czym polega projekt. To typowy znak rozpoznawczy nieuczciwych ofert o pracę. Im mniejsze i łatwiejsze w spełnieniu wymagania (np. pełnoletność, obywatelstwo polskie czy obsługa komputera), tym większa szansa, że nieuczciwemu pracodawcy zależy wyłącznie na wyłudzeniu danych.

6.   Zanim dostaniesz pracę, musisz zapłacić

Chociaż sytuacja, w której przyszły pracodawca wymaga od Ciebie uiszczenia opłaty przed przystąpieniem do rozmowy kwalifikacyjnej, od razu zapala czerwone lampki, wciąż wiele osób zdeterminowanych, aby znaleźć pracę, ulega naciskom i dokonuje wpłaty na poczet przyszłego zatrudnienia. Radzimy od razu zignorować taką ofertę i szukać w innym miejscu!

7.   Rekruterzy wymagają podania poufnych danych

Nigdy nie podawaj potencjalnemu pracodawcy swoich poufnych danych, takich jak informacje bankowe, dokumenty podatkowe, loginy, hasła i inne. Rekruterzy, którzy proszą o te dane jeszcze w trakcie rozmowy o pracę, zdecydowanie nie powinni tego robić. Podawanie danych osobowych staje się konieczne dopiero po podpisaniu oferty pracodawcy i rozpoczęciu nowej pracy.

8.   Brak danych o firmie

Zerknij na adres URL firmy, aby dowiedzieć się o niej nieco więcej. Zwykle powinien być krótki i przejrzysty, ponieważ pomaga to w identyfikacji strony przez wyszukiwarki. Jeśli adres URL jest długi, może być to zły znak. Jeśli adres URL wyraźnie pochodzi z innego kraju, warto sprawdzić kolejne dane o firmie.

W nieuczciwych ofertach o pracę często brakuje danych kontaktowych do firmy, przez co jedynym sposobem jest kontakt przez dane podane w ogłoszeniu. Warto unikać aplikowania do firm, o których nic nie wiesz.

9.   Nieprofesjonalna komunikacja

Jeśli oferta o pracę jest napisana w budzący zastrzeżenia sposób, jest w niej mnóstwo błędów gramatycznych, ortograficznych i składniowych, ogłoszenie jest lakoniczne i napisane „na szybko”, może być to duży sygnał ostrzegawczy. Z drugiej strony, jeśli ogłoszenie o pracę wydaje się w porządku, jednak dział kadr odpowiada na Twoje pytania w sposób nieprofesjonalny i roszczeniowy, warto rozważyć zrezygnowanie z dalszej rekrutacji.

10. Negatywne opinie o firmie

Może się zdarzyć, że firma ma już złą reputację wśród osób, które wcześniej aplikowały na oferowane przez nią stanowiska. Niektóre portale rekrutujące udostępniają system ocen, który pozwala na ocenę swojego doświadczenia w pracy z firmą. Jeśli w połączeniu z jakimikolwiek wyżej wymienionymi oznakami firma, do której chcesz aplikować, ma niskie recenzje poniżej średniej, warto szukać dalej.

Czytaj też:

Widełki! Czy naprawdę rekruterzy liczą na znalezienie jelenia, który nie wie, jakie obowiązują stawki?

Poznaj 7 zawodów przyszłości w obszarze AI