Dzielenie się wiedzą jest w modzie. Pomaga nie tylko zdobyć popularność, ale również – co ważniejsze w specjalistycznym środowisku – wyrobić sobie markę i miano eksperta. Internet pełen jest różnego rodzaju poradników i przewodników, do których chętnie sięgają miłośnicy branży IT.

W pierwszej kolejności przedstawiamy najciekawsze naszym zdaniem blogi, których autorzy dzielą się swoją pasją do programowania, środowiska informatycznego i nowych technologii.

Strefa Kodera[1]

Potężna dawka wiedzy na temat programowania, tworzenia aplikacji mobilnych, stron internetowych, algorytmów i nowych technologii. Artykuły tworzone są w formie tutoriali tak, aby czytelnik zapoznał się z zagadnieniami w formie praktycznej i wiedział jak je rozwiązać od początku do końca. Autor dużą wagę przywiązuje do poszerzenia i uporządkowania wiedzy czytelników, dba o merytoryczną zawartość wpisów. Oprócz wyżej wymienionych kwestii, na blogu znajdziemy także relacje z wydarzeń ważnych dla środowiska IT, opisy sprzętu dla programistów i recenzje książek. Jeśli autorowi się coś nie podoba, to wyraźnie to zaznacza, nie szczędząc słów krytyki.

devstyle[2]

Blog Macieja Aniserowicza – programisty, trenera, organizatora ogólnopolskiego konkursu dla studentów. Devstyle.pl jest jednym z najpoczytniejszych polskich blogów programistycznych. Działa od lutego 2008. Od tego czasu pojawiło się na nim ponad 750 postów. Czytelnicy bloga chętnie angażują się w dyskusje pod publikacjami – znalazło się tam ponad 8000 komentarzy. Autor porusza prawdziwy wachlarz tematów – możemy tam znaleźć artykuły stricte techniczne, związane z etyką zawodową, stereotypami… Maciej Aniserowicz recenzuje także sprzęty, informuje na temat ważnych eventów, a także poświęca wiele miejsca radom dla studentów i młodych programistów, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w tym zawodzie.

Lunar Logic Blog[3]

Blog polskiego software house’u w języku angielskim, pełen tekstów technicznych, głównie dotyczących Ruby on Rails. Niewątpliwym plusem bloga i tym, co go wyróżnia jest to, że teksty w większości pisane są przez pracowników, którzy opisują życiowe sytuacje, dzielą się swoją wiedzą.

Keepinventing[4]

Autorzy bloga to osoby na co dzień pracujące w Softhis – software house działającym od 2005 roku. Tematy poruszane na blogu najczęściej dotyczą takich zagadnień jak: e-commerce, CRM, ERP, aplikacje internetowe, mobilne, workflow, trendy technologiczne oraz projektowanie interfejsów. Czytelnicy tego bloga to osoby ceniące zarówno podejście techniczne, jak i biznesowe. Także miłośnicy branży HR znajdą coś dla siebie.

3e Software house[5]

W sekcji „Artykuły” publikowane są opisy realizacji wybranych projektów, najnowsze informacje z branży IT, a także teksty specjalistyczne pisane przez ekspertów firmy. Problemy oraz ich rozwiązania są omówione bardzo dokładnie, z wytłumaczeniem poszczególnych działań. Najnowsze wpisy dotyczą umów SLA, przepisów GIODO w projektach IT i współpracy firmy z kontrahentami na przykładzie konkretnych rozwiązań.

Gigaom[6]

Gigaom jest firmą zajmującą się badaniami i analizą technologii. Ich blog ma ponad 6,5 mln (w tym zasięg mobilny ponad 2 mln) czytelników miesięcznie, co jest spektakularnym wynikiem. Głównym celem działalności firmy i zamieszczanych publikacji jest pomoc w zrozumieniu liderom biznesu konsekwencji nowych technologii i ich oddziaływania na współczesny świat, w tym biznes, społeczeństwo oraz media. Treści dotyczą trendów tworzących gospodarkę XXI wieku: Cloud, Data, Mobile, Work Futures, Internet of Things. Twórcy bloga współpracują z wieloma specjalistami i liderami biznesu.

itcraftsman[7]

Blog Arkadiusza Kondasa, który określa siebie jako zawodowego entuzjastę programowania. Autor pisze głównie na tematy związane z PHP w parze z MySQL, Machine Learningiem, ale nie pomija innych technologii. Na blogu możemy też znaleźć informacje dotyczące opisów wydarzeń, szkoleń i konferencji.

 

Teraz zapraszamy do lektury na temat naszym zdaniem najlepszych vlogów dla programistów.

devstyle[8]

Kolejne dzieło Macieja Aniserowicza, które miało swój początek w lutym tego roku. Vlog cieszy się sporą popularnością, ma wiele pozytywnych reakcji i komentarzy. Kanał szybko zebrał ponad 9000 subskrybentów. Odcinki dotyczą pracy programisty „od środka”, a autor regularnie mówi o tematach, które nie są często poruszane np. nadgodziny, wypalenie zawodowe (z konkretnymi przykładami, dlaczego odchodził z pracy w poszczególnych firmach), wynagrodzeniach, szkoleniach. To prawdziwa kopalnia wiedzy również dla młodych programistów. Na vlogu mogą oni znaleźć informacje odnośnie rekrutacji w branży IT, aktywności podczas studiów, tego, co powinno się umieć jako Junior Developer, czy też jak uczyć się programowania.

JavaDevMatt[9]

Vlog, który ma ponad 13500 subskrypcji. Solidna wiedza przekazana w przystępny sposób. Odcinki dotyczą szeroko pojętej pracy programisty: negocjacji stawek, szkół programowania, błędów w nauce programowania, informacji na temat zmiany branży i przekwalifikowania się, nauki języków obcych, wzorców projektowych, LibGDX… Co więcej – na vloga polecamy zajrzeć osobom, które są zainteresowane pracą poza granicami Polski. Przez długi czas motywem przewodnim była tematyka „Programista na emigracji” (obecnie po emigracji) – autor pracował w Niemczech i opisywał swoje działania na obczyźnie. Możemy uzyskać wiedzę na temat np. atmosfery pracy w niemieckim startupie czy szukania mieszkania w Niemczech.

Pasja informatyki[10]

Autor, Mirosława Zelent to prawdziwy rekordzista: jego kanał ma prawie 139 tysięcy subskrypcji! Jest szczególnie polecany młodym programistom, ale oczywiście nie tylko. Oglądając poszczególne odcinki możemy dowiedzieć się, że według vlogera język C++ jest świetny do nauki dla początkujących programistów i w tym momencie autor rusza z pomocą, ponieważ stworzył m.in. 18 odcinków tworzących jeden kurs C++. Poza tematami związanymi z tym językiem, na kanale można znaleźć informacje dotyczące PHP, HTML, CSS, JavaScript oraz MySQL.

Dominik Kozaczko[11]

Głównymi odbiorcami wideo kursów są początkujący programiści zainteresowani Pythonem i Django. Odcinki można potraktować jako solidną podstawę wiedzy, która powinna być wstępem do dalszej edukacji. Na oglądanie niektórych filmów należy poświęcić sporo czasu, ponieważ trwają one nawet powyżej 1,5 godziny. Wytrwałość się opłaca – autor tłumaczy wszelkie kwestie rzetelnie i wszechstronnie.

Programista na wakacjach[12]

Może i tematycznie ten kanał nie jest stricte związany z branżą IT, ale pokazuje alternatywę na życie programisty, więc jednak w środowisku pozostajemy. Autor jest  młodym programistą .NET, który od ponad 10 lat mieszka za granicą. Poszczególne odcinki pokazują pracę (zdalną i na miejscu) i życie w różnych krajach. Warto oglądać, ponieważ można dowiedzieć się, jak wygląda codzienność programistów z różnych zakątków świata – a to może być pierwszy krok do planów na przyszłość. Autor dzieli się informacjami na temat tego jak np. wygląda dzień z życia australijskiego programisty, jaki jest koszt mieszkania w Sydney, albo czym charakteryzuje się edukacja w UK.

Na koniec w naszym zestawieniu nie możemy zapomnieć o blogu it-leaders.pl;) Znajdziecie tu przydatne informacje nt. rynku pracy w branży IT, ciekawostki branżowe, rankingi technologii, wywiady oraz kalendarium i opis najciekawszych wydarzeń z branży IT. Zachęcamy do śledzenia naszych postów na FB lub Linkedin.

A jakie Wy polecacie blogi lub vlogi?

Co jeszcze powinno znaleźć się na naszej liście? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach!

 

IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.

[1] strefakodera.pl

[2] devstyle.pl

[3] blog.lunarlogic.io

[4] keepinventing.pl

[5] www.3e.pl

[6] gigaom.com

[7] itcraftsman.pl

[8] youtube.com/playlist?list=PLN2dx2pIJO6PgjbbxEwrPO2eWyQe_3Iop

[9] youtube.com/channel/UCC0DqsMgWeHqNA6TGa2UHIA

[10] youtube.com/user/MiroslawZelent

[11] youtube.com/user/dekoza

[12] youtube.com/user/TheBlueAndOrange