Na rynku pracy zmienia się układ sił. O wyzwaniach i możliwościach z tym związanych opowiada Barbara Kowalewska, CEO IT-Leaders.

Skąd wziął się pomysł stworzenia platformy IT-LEADERS ?

Działając od wielu lat w branży rekrutacyjnej już jakiś czas temu zauważyliśmy lukę na polskim rynku pracy dotyczącą branży IT. W tym sektorze tradycyjne role w relacji pracodawca –pracownik od kilku lat są odwrócone. To rynek, na którym karty rozdają Pracownicy.

W Polsce brakuje obecnie ok. 50 tys. Informatyków i ta liczba cały czas rośnie. Wykwalifikowani specjaliści wiedzą, że nie muszą się starać aby otrzymać pracę, więc rzadko zaglądają na portale pracy. Firmy chcąc zatem pozyskać odpowiedniego pracownika najczęściej równolegle do swoich działań korzystają z usług agencji rekrutacyjnych, zazwyczaj kilku równocześnie. To sprawia, że kandydaci są zasypywani dziesiątkami ofert, często zupełnie niedopasowanymi do ich doświadczeń i potencjału. Tworzy się więc błędne koło, bo przez to specjaliści coraz niechętniej odpowiadają na kolejne oferty pracy i problem z zapełnieniem vakatu pozostaje.
Zaczęliśmy myśleć o rozwiązaniu, które przełamie ten impas. Po dokonaniu analiz rynkowych okazało się, że jak dotąd nie powstało efektywne narzędzie, które umożliwiałoby kontakt z kandydatem, a równocześnie dopasowywało oczekiwania obu stron. To w sumie dziwne, bo równocześnie powstało wiele rozwiązań CRM dla wewnętrznych potrzeb działów personalnych.

Czy narzędzie jest w stanie zastąpić czynnik ludzki w rekrutacjach?

Jeśli mówimy o rekruterach zewnętrznych to jak najbardziej. Weryfikacja umiejętności miękkich przez zewnętrznego konsultanta w tej branży z reguły nie ma miejsca, albo uściślając – ‘nie ma miejsca bytu’. Kandydaci niekoniecznie są otwarci na pogłębione rozmowy
z konsultantem. Rozmowy o ofercie zaczynają się zazwyczaj od pytań ‘za ile?’ i ‘dla kogo?’. Poza tym branża nowych technologii to specyficzne pojęcia, dziesiątki języków programowania, frameworków, baz danych, serwerów – żeby właściwie zidentyfikować kandydata trzeba dobrze poruszać się w klasyfikacji poszczególnych technologii. Bo w IT właśnie te tzw. ‘twarde skillsy’ składają się na profil kompetencyjny Specjalisty. Do weryfikacji tych umiejętności nie jest więc potrzebny konsultant, tylko dobrze parametryzujący dane system.
Dlatego powstała platforma IT-LEADERS.

W jaki sposób IT-LEADERS rozwiązuje problem rynku pracy?

IT-LEADERS to pionierska platforma kojarząca Specjalistów z branży IT z pracodawcami. Anonimowość kandydatów, prostota, bezpośredni kontakt z potencjalnym pracodawcą, ale także każdorazowy bonus za zatrudnienie to tylko niektóre z cech wyróżniających naszą platformę. IT-LEADERS działa na zasadzie odwróconego modelu wszystkich dostępnych portali rekrutacyjnych w Polsce. W naszym serwisie to Specjalista jest zapraszany do wzięcia udziału w rekrutacji i to on decyduje, czy odpowiada mu firma oraz zaproponowana oferta. Oferty są dopasowane do kandydatów, ponieważ to oni sami tworzą swój profil. Specjalista w krótkim formularzu zaznacza swoje umiejętności, oczekiwane minimalne wynagrodzenie, ale także preferencje dotyczące lokalizacji czy formy zatrudnienia. Rejestracja zajmuje niespełna 5 minut. System automatycznie tworzy anonimowy profil kandydata, na który składają się wszystkie niezbędne informacje o Jego umiejętnościach, doświadczeniu i oczekiwaniach.

Prosto i szybko.

Z drugiej strony firma poszukująca pracownika wybiera poszukiwane umiejętności, oferowaną stawkę, a następnie wysyła wybranemu kandydatowi zaproszenie do udziału w rozmowach. Specjalista jednym kliknięciem odrzuca lub akceptuje udział w rekrutacji.
Co ważne, ponieważ Specjaliści w swoim profilu określają stawkę wynagrodzeniową przy jakiej są skłonni podjąć rozmowy, pracodawca zapraszając wybraną osobę do rozmów jest świadomy oczekiwań drugiej strony i zaoszczędza czas na rozmowy z kandydatami ‘poza budżetem’. Tym samym Kandydaci dostają tylko konkretne propozycje, które odpowiadają ich umiejętnościom i wymaganiom.
Zarejestrownaym Specjalistom oferujemy tym samym idealnie dopasowane propozycje pracy oraz anonimowość. Tak długo jak nie zatwierdzą zaproszenia do rozmów ich profil pozostaje anonimowy. Z kolei pracodawcom dajemy możliwość szybkiego wyłonienia kandydatów odpowiadających ich wymaganiom.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Korzystanie z bazy jest dla obu stron całkowicie bezpłatne. Pracodawca dopiero, gdy zatrudni pracownika uiszcza opłatę, która jest o blisko 40% niższa niż w przypadku rekrutacji tradycyjnych. Istnieje tez możliwość rozbicia płatności na raty, przy których opłata jest praktycznie nieodczuwalna. Co więcej w ramach tego wynagrodzenia oferujemy tzw. ‘gwarancję’ i jeśli w ciągu 2 miesięcy strony rozwiążą umowę, Pracodawca może w ramach wcześniej opłaty ponownie zrekrutować nową osobę.

Coś więcej dla Specjalistów

Poza idealnie dopasowanymi ofertami dajemy coś więcej. Zarejestrowanym Specjalistom oferujemy 500zł za każde zatrudnienie osoby, której polecą platformę, a ta pozytywnie przejdzie proces rekrutacyjny i otrzyma pracę poprzez IT-LEADERS. To tak naprawdę system nieograniczonego zarabiania, ponieważ można zaprosić do rejestracji nieskończenie dużą ilość znajomych Specjalistów i zarabiać na każdorazowym ich zatrudnieniu. Takiego rozwiązania nie oferuje nikt inny na rynku.

Platforma dopiero ruszyła. Jak w tej chwili wygląda zainteresowanie ze strony kandydatów i pracodawców? 

W pierwszej kolejności skupiliśmy się na specjalistach, od których mamy naprawdę bardzo pozytywny feedback. Otrzymujemy komentarze, że IT-Leaders trafia w sedno problematyki rynku pracy w ich sektorze, a sam system jest wyjątkowo intuicyjny i przyjazny w obsłudze. Nie ukrywam, że takie opinie z ust ekspertów od nowych technologii to dla nas wyjątkowo cenny komplement. Już w trakcie prac nad platformą zdawaliśmy sobie sprawę, że jakiekolwiek drobne niedociągnięcie w funkcjonalności systemu może wywołać falę krytyki i zaważyć na powodzeniu przedsięwzięcia. Nie osiadamy jednak na laurach, cały czas pracujemy nad rozwojem dodatkowych funkcjonalności serwisu, tak by stało się ono miejscem pierwszego wyboru uczestników rynku pracy.

Mamy ambitne plany i patrząc na zainteresowanie, jakim już dziś cieszy się platforma, wierzę, że jesteśmy w stanie zmienić zasady gry na rynku pracy🙂