Znalazłeś ofertę pracy ze świetną stawką, a euforię przerywa kwota podatku do zapłaty? Programiści na IP Box zyskują nawet 2 tys. zł miesięcznie. To jak dobra podwyżka, tyle że bez codziennej walki o spełnienie KPI. 😉 Zbliża się okres rozliczenia i warto rozeznać się w możliwościach podatkowych dla branży IT.

Kawa na ławę, czyli pokażcie mi liczby

Najpopularniejsze opcje podatkowe wśród IT to ryczałt i podatek liniowy z IP Box.

Ryczałt jest atrakcyjny ze względu na 12% stawkę. Z kolei IP Box obniża podatek dochodowy do 5%. Jak to wygląda w praktyce? Sprawdźmy.

Przykład 1

Zarabiasz 15 000 zł netto miesięcznie, a Twoje koszty to 300 zł.

  • Na 12% ryczałcie zapłacisz 27 494,10 zł w skali roku. 
  • Przy podatku liniowy bez ulgi zapłacisz już 39 865,90 zł. 
  • Na skali podatkowej bez ulgi kwota ta wzrasta do 43 626,87 zł.

Teraz dodajmy ulgę IP Box.

  • Na 12% ryczałcie zapłacisz 27 494,10 zł w skali roku. 
  • Przy podatku liniowym z ulgą IP Box kwota ta zmaleje do 16 859,99 zł. Różnica między podatkiem na ryczałcie, a na podatku liniowym z IP Box to aż 10 634,10 zł. 
  • Na skali podatkowej z ulgą IP Box zapłacisz 24 524,57 zł.

Z dużym prawdopodobieństwem okaże się, że — również i w Twoim przypadku — to liniówka z IP Box jest najlepszą opcją podatkową w 2022 r.

Co ważne, ulga działa wstecz. Działa nawet wtedy, gdy wybrałeś ryczałt i chcesz przy nim pozostać. Jeśli przez ostatnie 3 lata rozliczałeś się podatkiem liniowym lub na skali podatkowej, masz prawo skorzystać z ulgi za tamten okres. Zgodnie z polskim prawem, możemy rozliczać się do 5 lat wstecz. IP Box działa od 2019 roku, więc warto to wykorzystać i sporo zyskać.  

A ryczałt? 12% stawka jest atrakcyjna, ale pamiętaj, że na ryczałcie masz niższą zdolność kredytową, nie opłaca Ci się auto w leasing i nie możesz odliczyć kosztów.

>> Sprawdź, czy się kwalifikujesz do ulgi i odbierz bezpłatną kalkulację rocznych oszczędności <<

Tyle oszczędności z IP Box?! Gdzie jest haczyk?

To, co wzbudza lęk przed IP Box to dokumentacja i kontrola. Ich obraz jest mocno przekoloryzowany w internecie. A jak to wygląda naprawdę?

Kontrola to nic innego jak czynności sprawdzające. Przeważnie odbywają się zdalnie. Urząd prosi nas jedynie o przesłanie drogą mailową dokumentów niezbędnych do weryfikacji przed udzieleniem ulgi. Czynności sprawdzające potwierdzają, czy ulga jest właściwie rozliczana, a Ty otrzymujesz zwrot nadpłaty podatku. Dokumenty, których potrzebujesz do uzyskania ulgi to:

  • indywidualna interpretacja podatkowa wydawana przez KIS w celu potwierdzenia możliwości skorzystania z ulgi,
  • ewidencja IP Box prowadzona, by wyodrębnić nasze przychody, dochody oraz koszty.

Obawiasz się kontroli? Zanim zaczniesz korzystać z ulgi IP Box, postaraj się o indywidualną interpretację od Krajowej Informacji Skarbowej. Daje Ci ona niemal 100% ochronę. Jeśli KIS stwierdził, że kwalifikujesz się do ulgi, kontrola to czysta formalność.

W Pravnej pomożemy Ci przejść przez cały proces uzyskania ulgi. W razie kontroli z urzędu nasza pomoc jest bezpłatna. Jeśli urząd poprosi Cię o przesłanie dodatkowych dokumentów, wskażemy, co trzeba wysłać. Masz nasze wsparcie na każdym etapie.

Zamień wysokie podatki na wysokie oszczędności

Gdy ubiegasz się o podwyżkę, musisz oddać projekty na czas, argumentować, spełniać KPI, prawda? Z IP Box zapewniasz sobie dodatkowe pieniądze w kieszeni. Dokumentacji nie przeskoczymy, ale możesz wybrać wsparcie i pozbyć się obaw, że coś pójdzie nie tak. Czy 100% gwarancji uzyskania ulgi IP Box albo zwrot pieniędzy w przypadku negatywnej odpowiedzi ze strony KIS daje Ci tę pewność? 😉 Bo tak właśnie działamy.

Mamy na swoim koncie ponad 2850+ IP Box ze skutecznością 99,8%. Po naszym researchu ilości zrealizowanych usług w pozostałych kancelariach możemy stwierdzić, że jesteśmy TOP#1 w Polsce w tym zakresie. Wnioski naszych doradców rzadko wracają nierozpatrzone, tym bardziej odrzucone, więc mają już swoją renomę.

Tutaj bezpłatnie sprawdzisz, czy opłaca Ci się IP Box i ile rocznie zaoszczędzisz przy swoich zarobkach

Ekspert - Pravna Group - INFOR.PL

Pravna — lider usług prawnych online w Polsce. Jesteśmy TOP #1 w zakresie IP Box’a, biorąc pod uwagę 2750+ pozytywnych interpretacji indywidualnych ze skutecznością 99,8%. Każdego dnia pomagamy programistom obniżyć podatek dochodowy do 5%, dzięki czemu w ich kieszeniach zostaje sporo pieniędzy.

Specjalizujemy się także w uldze B+R, upadłości konsumenckiej i rejestracji znaków towarowych. Swoim klientom (a mamy już ich ponad 8880!) dajemy możliwość załatwienia spraw od ręki — przez internet. Zawsze przejmujemy inicjatywę, przedzieramy się przez gąszcz przepisów prawnych, a potężnej dokumentacji się nie obawiamy.

Każdą sprawę załatwiamy od A do Z. Nie lubisz kontaktu z urzędami? Przerażają Cię formalności? Jesteśmy do Twojej dyspozycji. 😉