Jakiś czas temu do naszego zespołu doszła nowa osoba – Rafał. Rafał jest specjalistą od FrontEndu, będzie zajmował się projektowaniem twarzy naszej aplikacji wykonanej w technologii Angular. Moja wiedza na temat FrontEndu w momencie dołączenia Rafała do zespołu była znikoma – znałem i potrafiłem używać HTML oraz CSS, wiedziałem że JavaScript to język skryptowy używany do wprowadzania dynamicznej funkcjonalności na stronie, oraz to, że Angular jest teraz jedną z najczęściej używanych technologii w świecie projektowania warstwy użytkownika. Tak się akurat złożyło, że w tym samym czasie podjąłem się recenzji kolejnego kursu ze strony strefakursow.pl, pt. Ekosystem JavaScript – wprowadzenie. Czego można nauczyć się w tym kursie? Postaram się Wam to przybliżyć w tym krótkim artykule!

Na samym wstępie przydałoby się krótkie wprowadzenie – czym właściwie jest JavaScript i co należy rozumieć poprzez jego środowisko? Otóż jest on jednym z trzech głównych narzędzi stosowanych przy produkcji stron internetowych. Zaraz obok HTML i CSS stanowi fundament kreowania aplikacji internetowych – umożliwia on tworzenie interaktywnych stron, które nie muszą być ciągle pobierane z serwera. Skrypty są wykonywane na komputerze osoby odwiedzającej Twoją stronę i dynamicznie generowane na podstawie zdarzeń  odbywających się w przeglądarce – ograniczamy w ten sposób współpracę z serwerem i udzielamy natychmiastowej odpowiedzi na żądanie użytkownika (np. sprawdzając poprawność treści pól formularza jeszcze przed wysłaniem go do serwera). Czysty JavaScript jest jednak rzadko używany – w tym momencie prym wiodą biblioteki napisane w tymże języku (jak np. jQuery, Underscore.js, Bootstrap) lub całe frameworki opierające się na tym języku (AngularJS, Backbone.js, Ember.js). Do tego dochodzą również takie technologie jak TypeScript czy CoffeeScript – języki, które posiadają możliwości szersze niż sam JavaScript, jednak kompilujące się do czystego JavaScriptu. Do tego dochodzą jeszcze takie narzędzia jak chociażby Node.js pozwalające na uruchamianie kodu JS oraz pobieranie modułów ułatwiających pracę z kodem.

Wydaje się całkiem sporo prawda? Praktycznie każda z tych technologii mogłaby być tematem na osobny kurs – przy czym jeżeli chcemy kierować swoją karierę w stronę Frontendu (bądź full stack developera) powinniśmy mieć chociaż szczątkowe pojęcie o praktycznie każdej z tych technologii (lub po prostu mieć pojęcie, że takie technologie istnieją – przykładowo mogę się przyznać, że sam nie miałem nawet pojęcia o tym, że istnieje coś takiego jak TypeScript, i że jest to kompilowane bezpośrednio do JS). I tutaj na pomoc przychodzi nam kurs z witryny strefakursów.pl – po kolei przedstawia on najważniejsze zagadnienia powiązane z projektowaniem dynamicznych interfejsów stron internetowych.

Już przeglądając samą zawartość możemy zauważyć, że kurs zajmuje się bardzo szeroką tematyką. Autor kursu (Pan Ksawery Kargól) postanowił przedstawić nam wszystkie z wymienionych wyżej technologii w szybki i przestępny sposób. Jak zwykle co do jakości filmów nie mam nawet najmniejszych zastrzeżeń – filmy są w świetnej rozdzielczości, ścieżka audio jest klarowna i czysta, a sam autor kursu zawsze pokazuje nam fragmenty kodu, które są w tym momencie pokazywane. Dodatkowo do każdego kursu dodane są pliki, które przedstawiają stan naszego aktualnego projektu na samym początku filmu, oraz po wykonaniu wszystkich instrukcji – dzięki temu możemy zajrzeć do konkretnej lekcji, która nas interesuje i wraz z lektorem wykonywać czynności (learn by type! ;-)). Tempo kursu (w porównaniu z poprzednim kursem, który przerabiałem) było zdecydowanie bardziej odpowiadające – dość szybkie jednak pozwalające na to aby w pełni zrozumieć zawartą w kursie treść. Co do zagadnień – spróbuję wymienić wszystko o czym jest mowa w kursie. Uwaga – zawartość jest naprawdę szeroka!

Na samym początku poznamy wstępne zagadnienia z JavaScriptu. Zagadnienia, które tutaj poruszamy nie dotyczą jednakże tylko samej składni – poruszane są również zagadnienia dużo ważniejsze – jak np. korzystanie z konsoli przeglądarki, DOM (Document Object Model – ważne zagadnienie!). Następnie powoli przechodzimy do tematyki bibliotek JavaScript – poruszane są tutaj tematy najbardziej popularnych z bibliotek – jQuery, underscore.js oraz lodash. Ich możliwości są tutaj wstępnie omawiane, jednakże autor pokazuje nam sposoby korzystania z nich oraz samodzielnego wynajdywania informacji w ich dokumentacjach. Kolejnym zagadnieniem jest bardzo ważny temat – Node.js. Przyznam się, że była to dla mnie jedna z ciekawszych lekcji – autor nie tylko tłumaczył czym jest sam Node (co niekiedy może wydawać się dosyć trudne do zrozumienia) ale również przedstawia nam możliwości ułatwienia sobie pracy, korzystając z jego możliwości. W samym temacie przedstawione są również moduły używane przez profesjonalnych programistów – Browserify, Webpack, lub chociażby narzędzie do automatyzacji – takie jak Gulp. Kolejnym ważnym tematem, który przewija się w kursie, jest TypeScript. Znajdziemy w nim informacje na temat tego czym tak właściwie jest TypeScript, jakie są jego możliwości oraz co to jest transpilacja kodu. Moją ulubioną częścią kursu były jednak tematy związane z Frameworkami – kurs daje nam praktyczny szybki wgląd do możliwości najpopularniejszych z frameworków – Angluar-a, React-a oraz mniej znanego Ember-a. W trakcie tych lekcji dostaniemy informacje na temat rozpoczynania pracy w tych środowiskach, możliwościach oferowanych przez każdy z nich oraz krótki opis zasady działania. Na sam koniec kurs zawiera też prosty wstęp do debugowania oraz testowania kodu naszej aplikacji – i jest to o tyle ważne zagadnienie, że będzie się ono niewątpliwie przewijało w całej naszej karierze deweloperskiej. Cały kurs porusza również tematykę frameworków backendowych i wykorzystania JavaScriptu w aplikacjach desktopowych.

Ufff, całkiem sporo jak na dziesięć godzin kursu, prawda? Sam kurs z pewnością poleciłbym każdej osobie rozpoczynającej swoją przygodę z tworzeniem interaktywnych stron internetowych – szeroki zakres zagadnień, który się tutaj przewija, daje doskonały pogląd na to w jaki sposób oraz przy pomocy jakich narzędzi tworzone są strony internetowe. Faktem jest, że są to informacje wprowadzające – nie liczmy więc na to, że sam kurs zrobi nas specjalistów w dziedzinie projektowania aplikacji webowych. Kurs jest na poziomie podstawowym – służy jako swoista mapa dla ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tworzeniem stron. Warto też dodać że jest to kurs z całej ścieżki rozwoju nazwanej „Specjalista Web Designer” – ścieżka ta zawiera w sobie 21 kursów (koło 210 godzin filmów!), które mają przygotować nas do pracy na tym stanowisku.

Podsumowując:

– kurs zawiera szeroki przekrój informacji na temat technologii webowych (JavaScript, TypeScript , Angular.js, React.js, Node.js, Electron, Express, Ember)
– stanowi doskonałe wprowadzenie do tematyki frontendu,
– jest wykonany czysto i schludnie, prowadzony w dobrym tempie,
– dokładnie i od podstaw omawia działanie poszczególnych technologii.

Cena kursu wynosi 89 zł – i według mnie jest on wart swojej ceny. Wiadomo – wszystkie informacje zawarte w jakimkolwiek internetowym kursie można znaleźć na własną rękę w internecie – ciężko jest jednak (szczególnie na samym początku) wiedzieć co jest ważne oraz na co zwracać największą uwagę. Kolejny kurs ze strefykursów, który stoi na bardzo wysokim poziomie. Tak trzymać!

IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.