Włoskie władze potwierdziły próbę ataku DDoS na Eurowizję 2022.

Prorosyjscy cyberprzestępcy atakowali Eurowizję 2022, w tym Konkurs Piosenki Eurowizji 2022 – potwierdzają organizatorzy. Włoska policja wyjawiła, że jej departament ds. cyberbezpieczeństwa zablokował szereg ataków na krajową infrastrukturę sieciową zarówno podczas sobotniego wielkiego finału Eurowizji, jak i dwóch wcześniejszych półfinałów.

Sprawdź: Szybkie pisanie

Ostatecznie konkurs wygrał ukraiński zespół Kalush Orchestra, co jest powszechnie uważane za jasną deklarację nastrojów antywojennych na całym kontynencie. Sam Konkurs Piosenki Eurowizji 2022 odbył się zaś w Turynie, po zwycięstwie włoskiego Maneskina w 2021 roku.

DDoS na Eurowizję 2022

Według doniesień departamentu cyberbezpieczeństwa włoskiej policji kilka ataków na włoską infrastrukturę sieciową zostało przeprowadzonych przez dwie prorosyjskie grupy. Miejsce miał też atak DDoS na samo wydarzenie.

Ataki pochodziły od znanej grupy hakerów „Killnet” i powiązanej z nią grupy „Legion” – podała policja. Nie ma natomiast szczegółowych informacji na temat dokładnego procesu, czyli tego jak konkretnie przebiegał atak.

„We współpracy z ICT Rai i Eurovision TV złagodzono różne ataki komputerowe o charakterze DDoS, wymierzone w infrastrukturę sieciową podczas głosowania i śpiewania” – czytamy w oświadczeniu włoskich władz.

Wiemy też, że policja monitorowała czaty Telegrama, które rzekomo pochodziły z grupy, w której omawiano ataki na Eurowizję.

Warto dodać, że Killnet trafił już na pierwsze strony gazet na początku tego roku. Powód? Grupa twierdziła, że stoi za atakiem, w wyniku którego serwery Anonymous zostały wyłączone. Atak ten nastąpił po złożeniu przez Anonimowych zobowiązania do ujawnienia szczegółów ruchów wojsk i innych informacji wojskowych po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Zobacz: JavaScript – pytania rekrutacyjne

W poście na swoim kanale Telegram Killnet odpowiedział na zarzuty policji, mówiąc, że nie stoi za atakiem.

„Według zagranicznych mediów grupa Killnet zaatakowała Eurowizję i została zatrzymana przez włoską policję. Tak więc: Killnet nie zaatakowała Eurowizji” – napisała grupa. Jej przedstawiciel twierdzi też, że w odwecie za oskarżenie „wypowiada wojnę” dziesięciu bliżej nieokreślonym krajom, a także włoskiej policji.

DDoS (distributed denial of service – rozproszona odmowa usługi) to popularne ataki kierowane na systemy komputerowe lub usługi sieciowe. Mają za zadanie zajęcie wszystkich dostępnych i wolnych zasobów w celu uniemożliwienia funkcjonowania całej usługi w sieci, np. wybranej strony internetowej.

Fot. Corinne Cumming, eurovision.tv

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.