Jak to mówią, pieniądze szczęścia nie dają, ale lepiej płakać w Ferrari niż na rowerze. Choć praca pełni wiele funkcji,  dla każdego z nas istotne są kwestie finansowe. I nie chodzi nawet o samą wysokość pensji. Chcemy być doceniani, a nie wykorzystywani. Kiedy dajemy z siebie wiele, aby prawidłowo wywiązywać się z powierzonych obowiązków, sytuacja na rynku się zmienia, a nasza pensja wciąż stoi w miejscu, łatwo o frustrację i zniechęcenia. Aby do tego nie dopuścić, należy wziąć sprawy w swoje ręce i otwarcie porozmawiać z szefem o podwyżce. Jak skutecznie przygotować się do rozmowy i na co zwrócić uwagę podczas negocjacji?

Krok I: Przygotuj się

Nie warto decydować się na tak poważny krok, jakim jest rozmowa o podwyżce, jedynie pod wpływem impulsu. Do spotkania z pracodawcą trzeba się odpowiednio przygotować. Aby skutecznie uargumentować prośbę, zbierz solidną garść argumentów za tym, że zasługujesz na wyższe wynagrodzenie. Skoncentruj się na sobie i przyjmij perspektywę pracodawcy, dla którego najważniejszy jest zysk, jaki firma osiąga dzięki Twojej pracy. Czy w ostatnim czasie skończyłeś duży, dochodowy projekt? Prowadziłeś szkolenie dla nowych pracowników? Wdrożyłeś automatyzację, która przyśpieszyła pracę całego zespołu? Jeżeli tak, właśnie na te osiągnięcia powołaj się podczas rozmowy. Skup się na mierzalnym efektach. Swoje wypowiedzi buduj posługując się następującym sformułowaniem: „Dzięki mojej pracy osiągnęliśmy…”. Jeżeli właśnie ukończyłeś studia podyplomowe, kurs językowy, czy dodatkowe szkolenie programistyczne, odwołaj się do swoich kompetencji. Zastanów się też nad tym, jaka kwota byłaby dla Ciebie satysfakcjonują. Aby nie zniechęcić pracodawcy wygórowanymi oczekiwaniami zapoznaj się z informacjami z raportów płacowych, podpytaj znajomych, którzy mają podobne doświadczenie do Twojego, przejrzyj aktualne oferty pracy. Przygotuj dwie kwoty, tą optymalną, od której zaczniesz rozmowę oraz minimalną, czyli taką, poniżej której nie będziesz usatysfakcjonowany.

Krok II: Wybierz odpowiedni moment

Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem małego, ale dobrze prosperującego software house. Przed Tobą kolejny trudny dzień w pracy. Czujesz się przemęczony i zirytowany nadmiarem obowiązków. W firmowej kuchni spotykasz jednego ze swoich pracowników. Napotkana osoba prosi o chwilę rozmowy. Nie masz zbyt wiele czasu, ale wyczuwasz, że sprawa jest pilna, więc się zgadzasz. Współrozmówca szybko przechodzi do sedna poruszając temat podwyżki. Jaką decyzję podejmiesz? No właśnie, to nie jest najlepszy moment na rozmowę o podwyżce. Badania pokazały, że sędziowie, którzy rozpatrywali sprawy warunkowych zwolnień więźniów, dużo częściej podejmowali pozytywne decyzję po przerwie obiadowej. Nawet na doskonale zdających sobie sprawę z wagi swoich decyzji specjalistów, bardzo duży wpływ miało zmęczenie. Jaki zatem moment wybrać? Na pewno nie powinien to być dzień zakończenia ważnego projektu. Piątkowe popołudnie, kiedy większość osób jest już myślami daleko od pracy, też jest złym pomysłem. Nie ustalaj spotkania, jeśli wiesz, że właśnie szykują się cięcia budżetowe, a firma ma kłopoty finansowe lub w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy otrzymałeś podwyżkę. Najlepiej z wyprzedzeniem zapytaj szefa, kiedy będzie miał chwilę, aby omówić Twoje warunki zatrudnienia. Postaraj się tak pokierować ustaleniem terminu, abyście i Ty i Twój szef byli wypoczęci. Dobrą okazją do podjęcia tego typu rozmów jest czas ocen okresowych.

Krok: III: Przystąp do działania

O czym warto pamiętać już w czasie samej negocjacji wynagrodzenia z szefem? Po pierwsze, zadbaj o dobry klimat rozmowy. Zastanów się, co najbardziej cenisz w obecnej pracy i firmie, opowiedz o kilku pozytywach, a następnie przejdź do tematu wynagrodzenia. Unikaj roszczeniowej postawy i osobistych argumentów. Właśnie urodziło się Tobie dziecko? Twój partner stracił pracę, więc potrzebujesz większej ilości pieniędzy? Firma to nie instytucja charytatywna, a takie osobiste historie tylko zirytują Twojego przełożonego. Nie daj się wyprowadzić z równowagi nawet wtedy, kiedy odpowiedź szefa będzie nieprzychylna. Jako kontrargument podczas rozmowy mogą zostać przytoczone Twoje ostatnie błędy. Nie tłumacz się, a skup na tym, czego się nauczyłeś dzięki porażce. Przyjmij pewną siebie i rzeczową postawę.

 

Krok IV: Negocjuj                              

Pomimo rzeczowej argumentacji, Twój szef nadal pozostaje nieugięty? Czujesz się coraz bardziej zestresowany i nie wiesz, w jaki sposób dalej pokierować rozmową? Nie poddawaj się. Dowiedz się, kiedy konkretnie moglibyście wrócić do rozmowy i co musiałoby się stać, abyś  otrzymał wyższe wynagrodzenie. Pamiętaj, że oprócz pieniędzy możesz poprosić o świadczenia dodatkowe lub dofinansowanie szkolenia. W ten sposób pokażesz, że jesteś elastyczny i to nie pieniądze, a rozwój są dla Ciebie najważniejsze.

Krok V: Przekuj porażkę w sukces

A co jeśli rozmowa z szefem okazała się nieskuteczna? Jeżeli czujesz, że firma, w której pracujesz, nie docenia Twoich starań, a oferowane wynagrodzenie nie jest adekwatne do pełnionych przez Ciebie obowiązków, nie stój w miejscu, a poszukaj nowej posady. Nie skupiaj się na tym, że  odniosłeś porażkę w negocjacjach z szefem, a otwórz się na nowe możliwości rozwoju. Bez wątpienia pomocne przy szukaniu nowej posady okaże konto na platformie IT-Leaders.pl. 🙂

IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.